عسل شان و هرآنچه یک زنبوردار موفق باید از آن بداند!!

عسل شان و هرآنچه یک زنبوردار موفق باید از آن بداند!! | مجله زنبورداران

عسل شان شاید درمورد آن خیلی شنیده باشید این بار ما قصدداریم در این باره توضیحات کاملی را ارائه کنیم.

امید است که زنبورداران عزیز با خواندن این مطلب اطلاعات کافی را از آن بدست آورند.

این کسب اطلاعات به صورتی باشد که تمام سوالات ذهنی آنها رفع شده باشد.

اول این مبحث در مورد شناخت بهتر این نوع عسل می پردازیم سپس انواع آن را توضیح می دهیم ، وسایلی که برای تهیه چنین عسل نیاز است ، طریقه مدیریت کلنی ها ، برداشت ، نگهداری و در آخر عرضه آن به بازار.

شناخت عسل شان

تولید عسل شان

زنبورعسل به طور طبیعی و غریزی شهد گل ها را در داخل سلول های شان ذخیره و پس از انجام عملیات فیزیکی و شیمیایی مخصوص آن را به عسل تبدیل و درب آن ها را به وسیله یک لایه مومی نازک مسدود می کند . این گونه شان را که تماماً ازعسل رسیده پر شده باشد در اصطلاح «عسل شان» می گویند . تا قبل از اختراع دستگاه اکستراکتور و معمول شدن استفاده از آن ، مصرف عسل اساساً از طریق مصرف عسل شان بوده است. به خاطر مشکلاتی که در جریان تولید و عرضه ی شان وجود داشت تدریجاً میزان تولید این عسل رو به کاهش گذاشت و اکثر تولیدکنندگان محصول عسل خود را به صورت مایع تولید و عرضه کردند .

ولی به دلایل مختلفی که بعداً به ذکر آن پرداخته خواهد شد تقاضا برای تولید و مصرف آن زیاد است.

تولید این عسل اساساً در مناطقی امکان پذیر است که جریان شهد طبیعی بسیار زیاد باشد به طوری که شان های عسل کاملاً ازعسل رسیده پر شده و در پوشیده شوند. ضمناً این عسل باید از مناطقی تامین شود که شهد آن ها به رنگ روشن بوده و امکان قاطی شدن آن با شهدهای تیره تر وجود نداشته باشد .

علاوه بر این ، این نوع عسل نباید تمایل زیادی به شکرک زدن داشته باشد.

گل های انواع شبدر منایع بسیار مناسبی برای تامین «عسل شان» می باشد.

مزایا و معایب تولید این نوع عسل

مزایا :

قبلا گفته شد در بخش تولید و استخراج عسل مایع گفته شد مقداری از طعم ، رنگ و بوی مخصوص عسل در جریان استخراج ، تصفیه و بسته بندی آن توسط حرارت تغییر می کند. ولی در شان های عسل این خصوصیات محفوظ باقی می ماند . به همین دلیل اغلب مصرف کنندگان ترجیح می دهند عسلی را که به طور طبیعی در شان وجود دارد مصرف کنند. عرضه ی این نوع عسل  این اطمینان را نیز به مصرف کننده می دهد که عسل مصرفی خالص و بدون اختلاط با شربت یا مواد دیگری می باشد. از طرف دیگر برای تولیدکننده نیز راحت تر خواهد بود که محصول خود را به صورت  این نوع عسل ، مستقیماً و بدون اینکه به کارخانه ی تصفیه و بسته بندی عسل بفرستد به مصرف کننده یا فروشگاه های مختلف عرضه کند.

عسل شان و هرآنچه یک زنبوردار موفق باید از آن بداند!! | مجله زنبورداران

معایب :

علاوه براین قیمت این عسل  به مراتب بیشتر از عسل مایع بوده و لذابرای تولیدکننده مقرون به صرفه تر است.

ازطرف دیگر تولید و عرضه ی این عسل مشکلات و معایبی رادر بردارد که باعث کاهش تولید آن گردیده است.

تولیدکننده ای که بخواهد این عسل را به طور مختلف تولید و و عرضه کند.

باید متحمل زحمات و مخارج عدیده ای شود و وسایل و امکانات به خصوصی را نیاز دارد.

برای کشورهایی که قادر به تولید موم زنبورعسل خالص به اندازه مورد نیاز خود نیستند و مجبورند به واردات متکی باشند این روش تولید و عرضه عسل در اکثر موارد مقرون به صرفه نیست. یافتن مناطقی که دارای گل های شهدزای فراوان با رنگ عسل روشن و یک دست باشد و تمایل به شکرک زدن نداشته باشد مشکل است . کنترل بچه کندو در این سیستم تولید ، به دلیل جمعیت زیاد کلنی و کمبود فضا ، نیز دشوارتر می باشد. همچنین احتمال شکسته شدن  این نوع عسل در طول حمل و نقل و عرضه به بازار و جریان جابه جایی در فروشگاه ها زیاد است که باعث چکه کردن عسل و چسبناک شدن اطراف آن می شود .

به همین دلیل فروشگاه ها تمایل زیادی به فروش این گونه عسل ندارند.

در صورتی که شان ها کاملاً از عسل پر و درپوشیده نشوند کیفیت بازاریابی این عسل را پایین می آورد .

همچنین اگرعسل در شان شکرک بزند تقریباً برای مصرف کننده غیرقابل مصرف می باشد.

این امر اثر سویی در بازاریابی عسل شان خواهد داشت.

با توجه به این که اکثر انواع عسل پس از مدتی که در انبار ، فروشگاه یا منازل باقی بمانند شکرک زده و یا متبلور می شوند نمی توان عسل شان، را برای مدت طولانی نگهداری کرد لذا باید آن را به عنوان محصول درجه یک ، زود به فروش رسانید.

توجه :

ضمنا باید توجه داشت که عسل موجود در سلول های سرپوشیده شان (عسل شان) همیشه دلیل بر رسیده بودن عسل نیست. در بعضی از مناطقی که رطوبت هوا دائماً بالا است زنبورها قادر به کم کردن رطوبت عسل به حد کافی نبوده و لذا مجبورند سلول های شان را که حاوی عسل کاملاً رسیده نیست ببندند .

بدیهی است این نوع عسل ها زودتر تخمیر و ترش می شوند .

اکثر مشکلات فوق را می توان با روش های مناسب تولید ، بسته بندی و بازاریابی مرتفع کرد.

عسل شان و هرآنچه یک زنبوردار موفق باید از آن بداند!! | مجله زنبورداران

انواع «عسل شان»

به طور کلی ازنظر اندازه شان چهار نوع «عسل شان» تولید و به بازار عرضه می شود که عبارتند از :

1- «عسل شان» در قاب استاندارد عریض

قاب های این نوع عسل که معمولاً به اندازه قاب های بدنه هستند (20/3 * 43/2 سانتی متر ) در کشورهای دیگر در تولیدعسل شان زیاد معمول نمی باشد ولی در کشور ما اغلب از همین شان ها برای تولیدعسل شان استفاده می شود. مهم ترین اشکالی که در کاربرد این گونه شان ها وجود دارد این است که اغلب به واسطه ی وزن سنگین آن ها در جریان حمل و نقل شکسته وعسل از آن ها چکه می کند. همچنین با توجه به این که هر یک از این شان ها اغلب حدود سه کیلوگرم عسل دارد ممکن است متناسب با نیاز مصرف کننده جزء نباشد و بالاخره این گونه شان ها ممکن است به طور کامل ازعسل پر نشده و یا در پوش های آن ها مسدود نشده باشد.

2- «عسل شان» در قاب استاندارد کم عرض

این نوع«عسل شان» در قاب هایی به ابعاد 12/3 * 43/2 سانتی متر مربع تولید شده و برای عرضه ی عسل شان در مقیاس تجارتی به کار برده می شوند و معمولاً مشکلات فوق الذکر در این سیستم کمتر مشاهده می شود.

وزن هر یک از این قاب ها حدود 1 تا 1/5 کیلوگرم است.

3- «عسل شان» در قاب های کوچک 2

معمولی ترین نوع «عسل شان» برای عرضه به فروشگاه ها و مصرف کنندگان ، تولید آن در قاب های کوچک ( 10 * 10 سانتی متر ) است که هر یک از این قاب ها محتوی حدود نیم کیلوعسل می باشند.

4- «عسل شان» تکه ای

بالاخره نوع دیگر «عسل شان» که عمدتاً برای فروشگاه ها و مصرف کنندگان آماده می شود

عسل شان،تکه ای است که شان عسل یاعسل شان در قاب های استاندارد را به اندازه های متفاوت بریده ، تکه تکه کرده و به دوصورت به بازار عرضه می کنند. در یک روش ممکن است یک تکه عسل شان را در شیشه دهانه گشاد یا ظروف پلاستیکی قرار داده و روی آن عسل مایع می ریزند تا شیشه پر شود.

در روش دیگر تکه های عسل شان را به اندازه های مناسب با ظروف پلاستیکی رنگ روشن بریده و در داخل این گونه ظروف قرار داده و بسته بندی می کنند. روی بر چسب این ظروف نیز اطلاعات مربوطه ازجمله وزن خالص عسل ، نام و آدرس تولیدکننده و غیره نوشته می شود. در رابطه باعسل شان تکه ای باید توجه داشت که میزان تولید و عرضه ی آن به بازار باید به اندازه ای باشد که زود مصرف شده و برای مدت طولانی در فروشگاه باقی نماند.

در غیر این صورت ممکن است این عسل شکرک زده و برای مصرف کننده غیر قابل استفاده گردد.

عسل شان و هرآنچه یک زنبوردار موفق باید از آن بداند!! | مجله زنبورداران

وسایل مورد نیاز برای تولیداین عسل

کندو مناسب

نوع کندویی که برای تولید عسل شان به کار برده می شود اساساً تفاوتی با کندوهایی که برای تولید عسل مایع به کار می رود ندارد .

انواع کندوهای استاندارد مثل دادانت و لانگ استروت مرسوم ترین نوع کندو برای تولیدعسل شان هستند .

توصیه می شود در این گونه کندوها در فصل تولید ، یک قاب کمتر از حد معمول ( مثلاً به جای 10 قاب 9 قاب ) قرار داده شوند که ضمن انجام تهویه ی بهتر ، تردد زنبورها از بین آن ها بهتر انجام شده و ضمناً خارج کردن شان ها از داخل کندوها راحت تر انجام شود . علاوه بر این در این گونه کندوها هر موقع که لازم باشد می توان یک شربت خوری قابی قرار داد.

نوع قاب

مهم ترین تفاوتی که ممکن است در نوع وسایل برای تولیدعسل شان مشاهده شود اندازه طبقات عسل و قاب های مخصوص ذخیره عسل است. قاب های عسل ممکن است از نوع استاندارد عریض ، یا استاندارد کم عرض و یا از نوع قاب های کوچک باشند.

قاب های استاندارد عریض و کم عرض تفاوتی با آن چه که در تولیدعسل مایع می باشد ندارد.

ولی قاب های کوچک تولیدعسل شان به اندازه ها و اشکال مختلف ساخته می شوند .

معمولی ترین این قاب ها به ابعاد 3/2 *10 * 10 سانتی متر می باشند که طرفین هر یک شیارهای طولی برای راه عبور زنبور ایجاد گردیده است . این گونه قاب ها را پس از مستقر کردن برگه موم آج شده در آن ها در داخل طبقه ی مخصوصی قرار می دهند که عرضاً دارای زهواره های نگه دارندهبرای قاب ها است .

برگه موم

در هنگام قرار دادن برگه ی موم در داخل قاب های کوچک نیازی به سیم کشی نبوده بلکه باید به وسیله ی کارد داغی کناره های را به چوب قاب متصل کرد . ضمناً باید توجه داشت که برگه ی موم از نوع موم رنگ روشن انتخاب شده و تا حد ممکن نازک باشد و ردیف های سلول های شش ضلعی به طور افقی در قاب قرار گیرند. برای بریدن برگه ی موم آج شده به اندازه های قاب های کوچک می توان از جعبه ی برش مخصوص و اره های مخصوص استفاده کرد . همچنین به منظور سهولت در مستقر کردن برگه ی موم در قاب های کوچک می توان از تخته موم دوز مناسبی که به همین منظور ساخته می شود استفاده کرد.

عسل شان و هرآنچه یک زنبوردار موفق باید از آن بداند!! | مجله زنبورداران

طریقه تمیز نگه داشتن قاب ها

در جریان تولید عسل شان ، زنبورها اغلب قاب های کوچک را به وسیله ی صمغ یا بره موم به هم چسبانده ، لذا خارج کردن آن ها مشکل می شود . برای جلوگیری از این اشکال و همچنین تمیز نگاه داشتن قاب های کوچک عسل شان ، قسمت های چوبی سطح خارجی این قاب ها را با پارافین مایع می پوشانند . به این منظور ظرف پارافین جامد را روی اجاق الکتریکی که درجه حرارت آن قابل کنترل است قرار داده و پس از ذوب شدن پارافین و رسیدن به درجه حرارت مناسب به وسیله ی برسی به پهنای 5 تا 5/5 سانتی متر پارافین را روی قسمت های فوقانی ، تحتانی و پهلوهای قاب ها مالیده تا یک لایه نازک از پارافین روی آن را بپوشاند .

قاب های آماده شده رادرطبقه ی مخصوص قرار داده و درروی کندویی که دارای شبکه ی ملکه است قرارمی دهند .

سایر وسایلی که در تولیدعسل شان به کار برده می شوند ، همان وسایل تولید عسل مایع است.

نکته:

همچنین وسایل دیگری برای بریدن شان عسل و تولیدعسل شان تکه ای و بسته بندی آن ها نیز به کار برده می شوند. لازم به ذکر است که اکثر تولید کنندگان عسل شان به تولیدعسل مایع نیز اقدام می کنند و لذا مجموعه ای از وسایل معمولی زنبورداری را دارا می باشند .

مدیریت کلنی های زنبورعسل برای تولیدعسل شان

مدیریت کلنی های زنبورعسل برای تولیدعسل شان تا حدودی متفاوت از تولید عسل مایع بوده و به مهارت بیشتری نیاز می باشد. در تولید عسل شان باید فقط کلنی های قوی و پر جمعیت را به کار گرفت و در هنگام جریان شهد باید جمعیت آن ها به حداکثر خود رسیده باشد . به عبارت دیگر کلنی های ضعیف قادر نخواهند بود که روی برگه های موم آج شده کار کرده و یا آن ها را بافته و در آنها عسل ذخیره کنند. لذا جمعیت زیاد کلنی یکی از اساسی ترین عوامل در تولید عسل شان است .

جمعیت کلنی

روش های ازدیاد جمعیت کلنی اساساً همان روش های ازدیاد جمعیت کلنی عسل مایع است .

نوزادان کلنی های ضعیف رامی توان برای تقویت کلنی های متوسط به کاربرد و یا از کلنی های ضعیف تر برای تولیدعسل مایع استفاده کرد . جمعیت اغلب کلنی ها با شروع جریان شهد به بیش از یک طبقه می رسد که در این موقع لازم است ملکه و تمام شان های حاوی نوزادان را در طبقه اول (بدنه ) و زیرشبکه ی ملکه قرار داده و شان های اضافی نوزادان را به کندوهای ضعیف تر منتقل کرد . در صورتی که جمعیت نوزادان بالغ کلنی ها به اندازه کافی نباشد باید چند هفته قبل از شروع جریان شهد از سایر کندوها زنبور گرفته و به آن ها کمک کرد . همچنین اگر ملکه ی کلنی ها مسن باشد و یا به هر دلیلی از کیفیت خوبی برخوردار نیستند باید در اوایل فصل نسبت به تعویض آن ها اقدام کرد.

عسل شان و هرآنچه یک زنبوردار موفق باید از آن بداند!! | مجله زنبورداران

ملکه

با توجه به جمعیت فوق العاده زیاد کلنی های تولید عسل شان و تراکم جمعیت در یک طبقه و همچنین عدم وجود فضای کافی برای رشد جمعیت و ذخیره شهد و عسل این گونه کلنی ها اقدام به تولید بچه کندو کرده و در صورتی که از آن جلوگیری نشود جمعیت آنها یک باره کاهش یافته و تولیدعسل شان مختل می شود. لذا در فصل تولید بچه کندو باید هر 7 تا 10 روز یک مرتبه کلنی ها را بازرسی کرده و تمام سلول های ملکه را خراب و از جدا شدن بچه کندو ممانعت به عمل آورد . ولی اگر فصل یا دوره تولید بچه کندو طولانی باشد باید ملکه ی آن کندو را خارج و حدود 10 روز بعد کلنی ها را به دقت بازرسی کرده و سلول های ملکه را تخریب کرد.

سپس نسبت به معرفی ملکه ای جوان به کلنی ها اقدام کرد .

با شروع جریان شهد طبیعی معمولاً یک یا دو طبقه (بسته به جمعیت کلنی ) حاوی شان های مخصوص تولید عسل شان روی شبکه ی ملکه و بر روی بدنه ی کندو قرار داده می شود . اخیراً تولیدکنندگان برگه ی موم آج دار اندازه سلول های شان را کمی بزرگتر از سلول های زنبور کارگر انتخاب کرده اند به طوری که اگر از این برگه ی موم استفاده شود نیازی به استفاده از شبکه ملکه نیست زیرا ملکه تمایلی به تخم ریزی در این نوع شان ها را ندارد .

زمان اضافه کردن طبقه

زمان اضافه کردن طبقه روی کندوها و ترتیب قراردادن آن ها برای تولیدعسل شان ازاهمیت فوق العاده زیادی برخورداراست .

زمان اضافه کردن اولین طبقه موقعی است که ترشح موم و موم بافی شروع شده و با اضافه کردن طبقه، بافاصله برگه های موم بافته می شوند.

زمان اضافه کردن طبقه ی دوم موقعی است که حدودنصف تا دوسوم شان های طبقه ی اول پر شده باشند .

طبقه بندی جدیدباید همیشه روی طبقه ی قبلی قرارداده شودتازنبورها فرصت کافی برای تکمیل طبقه ی قبلی راداشته باشند.

ضمناً زنبورها تمایل دارند ابتدا قسمت های عقب شان ها را که در جهت مخالف سوراخ پرواز کندو هستند پرکنند.

لذاباید هرموقع که طبقه ی جدیدی به کندو داده می شود طبقه قبلی را بچرخانید وقسمت عقب رادرجلوی کندو قراردهید.

این عمل باعث پرشدن یکنواخت شان های عسل می شود.

وقتی که طبقه اول کاملاً پر شد باید جای طبقه ی اول و دوم را عوض کرد.

به عبارت دیگرطبقه ی دوم را روی بدنه ی کندو قرارداده و طبقه ی اول راروی طبقه ی دوم مستقرکرد .

عسل شان و هرآنچه یک زنبوردار موفق باید از آن بداند!! | مجله زنبورداران

هنگامی که نصف تادو سوم طبقه ی دوم پرازعسل شدبایدطبقه ی سوم راروی طبقه ی اول(که قبلاً پرشده است)قرارداد.

با پر شدن طبقه ی دوم باید طبقه ی سوم را روی بدنه و زیر طبقه ی دوم منتقل کرد .

به همین ترتیب می توان طبقات اضافی دیگری به این گونه کلنی ها اضافه کرد .

ولی بلافاصله پس از پر شدن شان های عسل یک طبقه باید از روی کندو برداشت کرد.

همان طور که اشاره شد زمان افزودن طبقه و تعداد طبقات موردنیاز برای کلنی های تولیدکننده عسل بسیار اهمیت دارد .

نکته قابل توجه

اغلب زنبورداران به این نکته توجه کافی نداشته وممکن است زودبه زود ویاتعدادبیش ازحد طبقه رایک باره به کندواضافه کنند.

که باعث اشکالات مختلفی خواهد شد . از طرف دیگر عده ای از زنبورداران ممکن است ابتدا یک طبقه اضافه کرده و صبر کنند تا شان های آن کاملاً پر و در پوشیده شوند و آن را برداشته و طبقه ی دیگری را اضافه کنند . این عمل باعث می شود که اولاً فضای کافی برای پخش شدن زنبور وجود نداشته باشد و موجب تراکم جمعیت گردد. ثانیاً با افزودن طبقه ی جدید زنبورها مثل موقعی عمل می کنند که شهد تازه شروع و جریان یافته است و در نتیجه جمعیت در بدنه ی کندو متراکم شده و در شان های بدنه به جای پرورش نوزادان اقدام به ذخیره کردن عسل می کنند . بنابراین توصیه می شود که افزودن وبرداشت طبقه متناسب باجمعیت کلنی،شدت و ضعف شهد درحال جریان و قدرت موم بافی کلنی انجام شود.

آماده کردن عسل برای عرضه به بازار

برداشتن محصول عسل شان

محصول عسل شان را پس از درپوشیده شدن سطح شان ها هر چه زودتر باید برداشت کرد.

درغیر این صورت سطح درپوش های عسل شان تغییر رنگ داده و کیفیت آن کاهش می یابد .

اعمال مدیریت صحیح در اضافه کردن به موقع طبقات و شان ها و افزودن تعداد مناسب آن موجب پرشدن و در پوشیده شدن همزمان شان ها شده و برداشت آن را آسان تر می کند. برای جدا کردن زنبور از شان های پرشده از عسل و برداشت آن ها بسته به وسعت عملیات تولید کننده می توان از طریق دود دادن ، برس زدن و تکاندن ، استفاده از دروازه یا دریچه ی یک طرفه و یا مواد شیمیایی دور کننده به کار برد. طبقات محتوی عسل شان را باید بلافاصله به اتاق استخراج عسل منتقل کرد و در آن جا آن ها را بازید کرد. در جریان این بازدید باید شان هایی که کاملاً پر یا در پوشیده نشده اند را جدا و در یک طبقه مستقر کرد و برای تکمیل عملیات روی یک کندوی قوی قرار داد.

درصورتی که جریان شهدطبیعی روبه اتمام باشد و زنبورها امکان تکمیل کردن شانهای نیمه کاره رانداشته باشد .

می توان باتغذیه زنبورها باعسل موجوددرسایرکلنی ها که دارای همان منابع شهد می باشند زنبورها راتحریک به اتمام عملیات کرد .

ضمناً باید توجه داشت که شان های نیمه کاره ارزش عرضه به عنوان عسل شان را ندارند لذا تکمیل عملیات روی آن ها حائز اهمیت است . چند روز قبل از پایان یافتن جریان شهد با برداشتن طبقات و شان های اضافی و جمع کردن زنبورها در طبقاتی که بتوانند به طور کامل سطح شان های آن را بپوشانند امکان تسریع عملیات تکمیل کردن شان های نیمه کاره بیشتر فراهم می گردد. در پایان جریان شهد در صورت عدم حصول اطمینان از تکمیل شدن شان های عسل می توان تمام آن ها را از روی کندوها برداشته و به جای آنها شان های معمولی ذخیره عسل قرار داد تا به عنوان غذای زمستانه کلنی ها به کار برده شوند و یا بتوان توسط اکستراکتور عسل آن ها را استخراج کرد .

عسل شان و هرآنچه یک زنبوردار موفق باید از آن بداند!! | مجله زنبورداران

نگهداری عسل شان در انبار

اصولاً نگهداری عسل شان در انبار برای مدت طولانی صحیح نیست.

زیراممکن است به مرور زمان عسل درداخل شان شکرک زده یا تخمیرشود و یا در معرض آفات مختلف قرار گیرد.

که در این صورت برای مصرف کننده غیرقابل مصرف خواهند بود .

ولی اگرلازم باشد عسل شان را برای چندهفته تاچندماه در انبار نگهداری کرد باید به چند نکته مهم توجه شود.

اول

آن که رطوبت عسل را اندازه گیری کرده و درصورتی که از18/5درصد بالاتر باشد باید نسبت تقلیل رطوبت اقدام شود .

درغیراین صورت قارچ تخمیر عسل در آن فعالیت کرده و موجب تخمیر و ترش شدن آن می شود .

این موضوع در مناطقی که رطوبت هوا بالاست از اهمیت بیشتری برخوردار است.

برای کم کردن رطوبت عسل شان باید طبقات محتوی عسل را در انباری که اندازه آن مناسب با میزان عسل شان موجود است ، قرار داده شوند و هوای گرم و خشک را از داخل انبار عبور داد .

دوم

بهتر است ترتیب قرار دادن طبقات در انبار به گونه ای باشد که هوای گرم و خشک به راحتی از اطراف شان ها عبور کرده و رطوبت عسل شان را جذب کند. کاربرد مولدهای حرارتی برای تامین هوای گرم و استفاده از ماشین های مخصوص جذب رطوبت در انبار به کم کردن رطوبت عسل شان کمک موثر می کند. همچنین به کارگیری پنکه های قوی و یا هواکش های بزرگ روی درب یا پنجره انبار برای به جریان انداختن هوا بسیار مفید است .

در جریان تقلیل رطوبت از عسل شان در انبار درجه حرارت هوای انبار باید حدود 26 تا 30 درجه سانتیگرادباشد.

سوم

انبار نگهداری عسل شان باید کاملاً تمیز و عاری از گرد و خاک بوده و در آن امکان ضد عفونی جهت جلوگیری از آفات مهم مثل کرم موم خوار ، مورچه و غیره وجود داشته باشد .

درجه حرارات مناسب انباربرای نگهداری عسل شان حدود23تا24 درجه ی سانتگراد و هوای انبار باید خشک باشد .

عسل شان و هرآنچه یک زنبوردار موفق باید از آن بداند!! | مجله زنبورداران

عرضه عسل شان به بازار

عسل شان به اشکال مختلفی تولید و عرضه می شود .

برای عرضه ی عسل شان در قاب های استاندارد و یا قاب های کوچک ، پس از برداشت از روی کندو و انتقال به اتاق استخراج عسل ، ابتدا باید صمغ یا بره مومی را که به اطراف قاب ها چسبیده شده است تمیز گردد.

برای این کار از کاردهای تیغه کوتاه استفاده می شود .

باتوجه به این سطوح خارجی قاب ها قبلاًپارافین اندود شده اند ،جداکردن صمغ ازروی آن ها آسان تر می باشد.

قاب های تمیز شده را درجه بندی و وزن کرده وبه صورت مختلف بسته بندی می کنند.

برای بسته بندی این گونه قاب ها از کارتن های مخصوص استفاده می شود که روی سطح داخلی آن یک لایه زرورق سفید پوشانده می شود که ضمن محافظت عسل شان از گرد و خاک و جلوگیری از چکه کردن آن پس از بسته بندی به راحتی قابل رویت باشد .

ضمناً می توان قاب ها را مستقیماً در کاغذهای چرب زرورق و یا در کیسه های نایلون بسته بندی کرد .

بهتراست روی هریک از بسته ها برچسب مشخصات لازم مثل وزن،نام و آدرس تولیدکننده و غیره را الصاق کرد.

عرضه ی عسل شان تکه ای به بازار متناسب بانیاز مصرف کننده و سلیقه و امکانات تولیدکننده متفاوت می باشد.

ولی معمولاً عسل شان تکه ای به دو صورت عمده عرضه می گردد.

روش اول:

در یک روش عسل شان را در ظروف مخصوصی به قطعات مناسب بریده و آن ها را در ظروف پلاستیکی درب دار که شفاف هستند قرار داده و پس از بسته بندی و الصاق برچسب روی آن ها به بازار عرضه می گردند. قطعات ممکن است کوچک و به وزن حدود 50 گرم باشد که چند قطعه را در یک ظرف بسته بندی می کنند و یا قطعات بزرگتر تا حدود نیم کیلو بریده و بسته بندی می گردند . قبل از بسته بندی قطعات عسل شان باید آن ها را در روی ظرفی که دارای شبکه ی توری فلزی است قرار داده تا عسل اضافی اطراف آن ها کاملاً چک کرده و خشک شوند . گاهی اوقات برای جدا کردن چکه های عسل از قطعات عسل شان و خشک کردن ، آن ها را در داخل ماشین اکستراکتور یا سانتریفیوژ مخصوص قرار می دهند.

برای بریدن شان های عسل شان از کاردهای تیغه پهن و داغ استفاده می شود .

برای داغ کردن کارد معمولاً از آب جوش استفاده می کنند و دوکارد به طور متناوب به کاربرده می شوند.

گاهی این گونه کارد ها را با بخار آب داغ می کنند.

روش دوم :

روش دیگر عرضه ی عسل شان تکه ای به بازار به این ترتیب است که عسل شان را به ابعاد مناسب بریده و تکه کرده و هر تکه را در یک شیشه یا ظرف مناسب به رنگ شفاف قرار داده و بقیه حجم ظرف را از عسل مایع کاملاً تمیز و به رنگ روشن پر می کنند . شیشه ها و یا ظروف عرضه ی این گونه شان ها معمولاً دارای دهانه ای گشاد هستندکه تکه های عسل شان را بتوان به راحتی در آن ها وارد و خارج کرد . طول تکه های بریده شدن عسل شان باید به اندازه طول شیشه یا ظرف و عرض آن کمی باریک تر از عرض دهانه ی شیشه یا ظرف مورد نظر باشد. هنگام ریختن عسل مایع در داخل شیشه یا ظرف به منظور سهولت عملیات توصیه می شود که درجه حرارت عسل حدود 48 درجه سانتی گراد باشد .

سعی گردد که عسل از روی دیواره داخلی شیشه یا ظرف لغزنده و آن را پر کند .

این عمل از ایجاد حباب هوا در داخل عسل جلوگیری می کند.

بلافاصله پس از پرکردن شیشه ها یا ظروف عسل شان از عسل مایع باید درب آن ها را محکم بسته و به پهلو قرار داد تا تکه های شان در اثر وزن خود و عسل مایع گرم شکسته یا له نشده و خنک گردند . بعد از خنک شدن شیشه ها یا ظروف ، آن ها را برچسب زده و در کارتن های مخصوص بسته بندی به بازار عرضه کنند.

برای مصرف کنندگانی که علاقه به مصرف عسل مایع وعسل شان دارنداین روش عرضه ی عسل تامین کننده ذائقه آنهااست .

ضمناً چون حاوی تکه ای شان عسل می باشد مصرف کننده تا حدودی اطمینان بیشتر به خلوص عسل خواهد داشت.

One comment

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.